Rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie w roku akademickim 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

kulturoznawstwo i wiedza o mediach, niestacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod KWM-NL6
Jednostka organizacyjna Instytut Filologii Polskiej
Kierunek studiów kulturoznawstwo i wiedza o mediach
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 30
Czas trwania 6 semestrów
Opłaty 3000 zł/semestr
Adres komisji rekrutacyjnej patryk.szaj@uken.krakow.pl
Adres WWW https://ifp.uken.krakow.pl/
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Opis studiów

Interesujesz się kulturą i światem mediów? Marzysz o pracy w instytucjach promujących kulturę? A może chciałbyś w przyszłości pracować w agencji reklamowej, zajmować się promocją i marketingiem? Nasze studia świetnie przygotują Cię do działania w każdym z tych obszarów.

Nauczysz się pracy z różnego rodzaju tekstami i tworzenia własnych, poznasz gatunki i motywy literatury popularnej, a także podstawy filmoznawstwa, medioznawstwa, teatrologii i psychologii. Zgłębisz tajniki języka i poetyki reklamy oraz wypowiedzi publicznych. Dowiesz się, jak funkcjonują instytucje kultury, i poznasz najważniejsze aspekty ochrony własności intelektualnej.

Dopełnieniem podstaw warsztatu kulturoznawcy będą takie interesujące kursy jak: wstęp do "music studies", sztuczna inteligencja: aspekty utylitarne i etyczne, język mody czy "designu".

Ponadto w czasie trwania studiów odbędziesz praktykę w instytucjach kultury lub w mediach, co pozwoli Ci zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe i ułatwi start na rynku pracy.

 

Kryteria przyjęć

Nowa matura

Wynik z egzaminu maturalnego z języka polskiego i języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy lub rozszerzony - część pisemna); wyniki z poziomu rozszerzonego  będą przeliczane wg zasady 1% = 1,5 pkt.

 

Stara matura

Wynik z egzaminu dojrzałości z języka polskiego i języka obcego (część ustna/pisemna).

 

Obcokrajowcy

Wynik z egzaminu maturalnego z języka ojczystego i języka obcego nowożytnego.

Kandydat musi okazać certyfikat znajomości języka polskiego na poziomie B2 lub zdać egzamin w Centrum Nauczania Języka Polskiego Jako Obcego: https://www.up.krakow.pl/kandydat/studia-i-stopnia/obcokrajowcy/rekrutacja-obcokrajowcow/znajomosc-jezyka-polskiego.  

Sylwetka absolwenta

Studiując na pierwszym stopniu kulturoznawstwa i wiedzy o mediach, zdobędziesz wykształcenie humanistyczne i podstawową wiedzę z zakresu literaturoznawstwa, nauk o kulturze i religii oraz nauk o komunikacji społecznej i mediach. Na naszych studiach poznasz podstawową terminologię literaturoznawczą, kulturoznawczą i medialną, zapoznasz się z najważniejszymi metodami badawczymi tekstów oraz instytucji kultury, przekazów i instytucji medialnych.

Nauszysz się identyfikować, będziesz rozumiał i potrafił analizować zjawiska i procesy kulturowe oraz medialne, zarówno współczesne, jak i dawne, dobierając odpowiednie narzędzia badawcze. Jako absolwent naszych studiów będziesz potrafił przygotowywać prace pisemne i wystąpienia ustne oraz multimedialne typowe dla kierunku kulturoznawstwo i wiedza o mediach, wykorzystując do tego celu podstawowe ujęcia teoretyczne oraz różne źródła wiedzy. Będziesz się posługiwać językiem podstawowym dla literaturoznawstwa, nauk o kulturze i religii oraz nauk o komunikacji społecznej i mediach.

Ponadto nauczysz się samodzielnie gromadzić i przetwarzać informacje, przygotowywać bibliografię przedmiotową, poszerzać swoją wiedzę oraz rozwiązywać problemy związane z kierunkiem studiów. Będziesz znał język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Przygotowywanie tekstów pisemnych i ustnych w obcym języku nie będzie dla Ciebie problemem. Poznasz podstawowe zasady ochrony własności intelektualnej.

Jako absolwent naszych studiów będziesz przygotowany do pracy w instytucjach kultury i medialnych w charakterze pracownika w obszarze funkcjonowania instytucji medialnych, komunikacji publicznej, reklamy, promocji, marketingu.

Uzyskany tytuł licencjata pozwoli Ci ubiegać się o przyjęcie na studia drugiego stopnia oraz podnoszenie kwalifikacji na studiach podyplomowych.

 

Specjalności prowadzone w ramach kierunku studiów

  • nienauczycielska

 

Czesne 

 3000 zł/semestr

 


Kryteria przyjęć

Nowa matura

Wynik z egzaminu maturalnego z języka polskiego i języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy lub rozszerzony - część pisemna); wyniki z poziomu rozszerzonego  będą przeliczane wg zasady 1% = 1,5 pkt 

Stara matura

Wynik z egzaminu dojrzałości z języka polskiego i języka obcego (część ustna/pisemna). 

Obcokrajowcy

Wynik z egzaminu maturalnego z języka ojczystego i jęzuka obcego nowożytnego.

  

 Terminy

  • Rozpoczęcie rejestracji: 1 czerwca 2024
  • Zakończenie rejestracji: 15 lipca 2024
  • Ogłoszenie wyników: 16 lipca 2024
  • Wpisy na listę studentów: od 18 do 19 lipca 2024
  • Ogłoszenie listy rezerwowej: 19 lipca 2024 po godzinie 14.00
  • Wpisy na listę studentów z listy rezerwowej: 22 lipca 2024

 

II TURA  

  • Rozpoczęcie rejestracji: 1 sierpnia 2024
  • Zakończenie rejestracji: 16 września 2024
  • Ogłoszenie wyników: 18 września 2024
  • Wpisy na listę studentów: 20 i 23 września 2024
  • Ogłoszenie listy rezerwowej: 25 września 2024
  • Wpisy na listę studentów z listy rezerwowej: 26 września 2024