Rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie w roku akademickim 2025/2026

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

bezpieczeństwo międzynarodowe, stacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod BEM-SL6
Jednostka organizacyjna Instytut Bezpieczeństwa i Informatyki
Kierunek studiów bezpieczeństwo międzynarodowe
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Czas trwania 6 semestrów
Adres komisji rekrutacyjnej agnieszka.warchol@uken.krakow.pl
Adres WWW https://ibii.uken.krakow.pl/
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (01.06.2025 00:00 – 14.07.2025 23:59)

Opis studiów

Absolwent kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe uzyska wiedzę z zakresu nauk o bezpieczeństwie, nauk społecznych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z aspektem międzynarodowym bezpieczeństwa, takich jak: organizacje międzynarodowe, geopolityka, spory i konflikty zbrojne, zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego, strategie bezpieczeństwa organizacji międzynarodowych, organy i instytucje międzynarodowe  odpowiedzialne za bezpieczeństwo globalne i regionalne. Absolwent kierunku uzyska wiedzę szczegółową odnoszącą się do zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego z uwzględnieniem problemów społeczno-politycznych (energetycznych, ekonomicznych, militarnych, demograficznych, kulturowych). Będzie znał zasady funkcjonowania głównych organizacji międzynarodowych zajmujących się bezpieczeństwem i rozumiał ich rolę w kształtowaniu współczesnego ładu politycznego a ponadto będzie znał zagadnienia szczegółowe z dziedziny zagrożeń militarnych, demograficznych, energetycznych i ekonomicznych na zarówno na poziomie regionalnym jak i globalnym.

Absolwent kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe będzie przygotowany do: podejmowania sprawnej komunikacji społecznej i politycznej, tworzenia oryginalnych rozwiązań analitycznych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego, angażowania się w prace zespołów międzynarodowych zajmujących się bezpieczeństwem, kierowania i uczestniczenia w pracach zespołów o charakterze interdyscyplinarnym, logicznych i rzeczowych analiz przyczyn, przebiegu i skutków procesów społeczno-politycznych związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym oraz do oceny roli państwa w międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa. Absolwent uzyska kompetencje do funkcjonalnego uczestnictwa w projektach państwowych i organizacji międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa (militarnego, ekonomicznego, demograficznego, kulturowego itp.). Będzie biegły w ocenie, analizie i prognozowaniu obszarów bezpieczeństwa międzynarodowego.

Ponadto absolwent bezpieczeństwa międzynarodowego będzie posiadał wiedzę z zakresu wydarzeń politycznych, procesów społecznych, relacji między poszczególnymi realiami stosunków międzynarodowych w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego; będzie umiał dokonać analizy zjawisk zachodzących w relacjach międzynarodowych, ze szczególnym ich znaczeniem dla bezpieczeństwa; uzyska kompetencje do   propagowania wartości patriotycznych; będzie świadomy konieczności postępowania etycznego w społeczeństwie; będzie potrafił prognozować zjawiska społeczne zagrażające bezpieczeństwu międzynarodowemu w tym również w sektorze publicznym (polityka) jak i w sektorze prywatnym (korporacje, lobbing).

Absolwent kierunku Bezpieczeństwo międzynarodowe uzyska podstawowy warsztat badawczo-analityczny umożliwiający prognozę nowych zagrożeń i problemów społeczno-politycznych w obszarze międzynarodowym. Stanie się dzięki temu pożądanym specjalistą dla opracowywania strategii międzynarodowych, państwowych jak i sektora prywatnego w podejmowaniu priorytetowych decyzji rozwoju stosunków międzysektorowych i kooperacji działań na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego. Absolwent kierunku zostanie przygotowany do wykorzystania w sposób rzetelny wiedzy i umiejętności nabytych w toku studiów do określenia jakości zagrożeń i problemów, będzie posiadał umiejętność konstruowania poprawnych tekstów analiz, w pełni użytecznych i rzeczowych z zakresu wiedzy fachowej oraz umiejętności do samodzielnego podejmowania inicjatyw zmierzających do działań badawczych związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym a ponadto zdolność oceny priorytetów działania.

Absolwenci mogą być zatrudniani jako: specjaliści z zakresu bezpieczeństwa  międzynarodowego, specjaliści analitycy, analitycy procesów, analitycy danych, specjaliści do spraw kontaktów międzynarodowych, specjaliści zarządzania procesami, pracownicy administracji państwowej, organizacji i instytucji międzynarodowych oraz w sektorze prywatnym prowadzącym działalności i związanym z działalnością międzynarodową. Z uwagi na warsztat analityczny będą cenieni na rynku pracy zajmującym się obsługą i przetwarzaniem danych, natomiast z uwagi na profil polityczny, militarny i wywiadowczy nabędą umiejętności warsztatowe pracowników służb specjalnych.

Absolwenci studiów stacjonarnych I stopnia kierunku Bezpieczeństwo międzynarodowe będą przygotowani do podjęcia pracy w instytucjach międzynarodowych, organach administracji państwowej w tym w resorcie spraw zagranicznych, organizacjach pozarządowych oraz komórkach organizacyjnych zajmujących się współpracą międzynarodową sił zbrojnych, policji, służb granicznych, służb specjalnych,  podmiotów ochrony ludności czy prywatnych agencji specjalizujących się w zapewnianiu bezpieczeństwa jednostkowego i biznesowego.


Kryteria przyjęć

Nowa matura 

Wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna).

Wynik z poziomu rozszerzonego przemnożony zostanie przez współczynnik 1,5. 

 

Stara matura

Konkurs świadectw: średnia wszystkich ocen z języka polskiego zapisanych na świadectwie dojrzałości.

 

 

Terminy:

  • rozpoczęcie rejestracji: 1 czerwca 2025
  • zakończenie rejestracji: 14 lipca 2025
  • ogłoszenie wyników: 15 lipca 2025
  • wpisy na listę studentów: od 16 do 18 lipca 2025
  • ogłoszenie listy rezerwowej: 21 lipca 2025
  • wpisy na listę studentów z listy rezerwowej: od 22 do 23 lipca 2025